Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka muszą posiadać świadectwo ukończenia szkolenia realizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze prowadzi szkolenie według Programu Szkoleniowego „Rodzina” zgodnie z Umową Licencyjną nr 12/2023/UL z dn. 21.11.2023 r. na korzystanie z Programu Szkoleniowego „Rodzina” dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej - rejestracja Programu: decyzja nr 17/2023/RZ z dnia 21 listopada 2023 roku wydana przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Program Szkoleniowy „Rodzina” jest programem edukacyjnym o zasięgu ogólnopolskim. Przeznaczony jest dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz dla dyrektorów prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego. Program w poszerzonym zakresie wykorzystywany jest również w ramach przygotowywania trenerów do prowadzenia szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej oraz kadry organizatorów zastępczego środowiska rodzinnego tj. osób pracujących z dzieckiem i rodziną, w tym pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, pracowników powiatowych centrów pomocy rodzinie, organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników socjalnych, asystentów rodzinnych i innych.
Celem szkolenia jest przygotowanie kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej oraz nabycie przez osoby pracujące na rzecz dziecka i rodziny umiejętności wzmacniania i wspierania rodziny, zarówno rodziny naturalnej dziecka, jak i zastępczej (spokrewnionej z dzieckiem, niezawodowej, zawodowej rodziny zastępczej, osób prowadzących rodzinne domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego).
Szkolenie według Programu Szkoleniowego „Rodzina”:
- dostarcza uczestnikom informacji o pieczy zastępczej i umożliwia im zrozumienie potrzeb dziecka oraz ich własnych możliwości i potrzeb w odniesieniu do pracy w charakterze rodzica/opiekuna zastępczego,
- pomaga uczestnikom podjąć lub kontynuować opiekę nad dzieckiem z większą świadomością występowania pewnych trudności wychowawczych, organizacyjnych, innych i ich wpływu na cały system rodzinny, tj. domowników i dalszej rodziny,
- uświadamia konieczność podejmowania współpracy z rodziną naturalną dziecka oraz instytucjami i osobami działającymi na rzecz dziecka i rodziny,
- stwarza możliwość lepszego poznania kandydatów, ich mocnych i słabych stron oraz motywacji i kwalifikacji opiekuńczo-wychowawczych.
Program Szkoleniowy „Rodzina” dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej zawiera treści zawarte zgodne z obowiązującą od 1 stycznia 2012 roku ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 06 listopada 2023 roku w sprawie szkoleń kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej.
Procedura wstępnej kwalifikacji kandydata do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej/niezawodowej/prowadzenia rodzinnego domu dziecka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze
Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 177 z późn. zm.), zwanej dale „ustawą”, do zadań organizatora rodzinnej pieczy zastępczej należy przeprowadzanie wstępnej kwalifikacji kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka. Powyższą kwalifikację przeprowadza się na wniosek kandydata, na podstawie oceny spełniania warunków, o których mowa w art. 42 ust. 1 i 2 ustawy.
I. Informacje ogólne
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze Zarządzeniem
Nr 0050.547.2011.VI Prezydenta Miasta Jeleniej Góry dnia 15 grudnia 2011 roku został wyznaczony na Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Mieście Jelenia Góra.
W dalszej części Procedury zwany jest Organizatorem. - Procedurę kwalifikowania kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej/niezawodowej/prowadzenia rodzinnego domu dziecka prowadzą pracownicy Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze
- Organizowaniem szkoleń, o których mowa w art. 44 ust. 1 ustawy, zajmują się pracownicy Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze.
II. Zasady przeprowadzania wstępnej kwalifikacji kandydata do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, niezawodowej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
- Wstępnej kwalifikacji dokonuje się na wniosek kandydata. Wniosek ten stanowi załącznik nr 1 do Procedury. Wniosek należy złożyć wraz z załączoną dokumentacją tj.:
- oświadczeniem i klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych (załącznik
nr 2 do Procedury); - zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia dotyczącym zdolności do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
- oświadczeniem zgodnie potwierdzającym spełnianie warunków określonych w art. 42 ust. 1-2 ustawy (załącznik nr 3 do Procedury),
- kwestionariuszem dotyczącym kandydata do pełnienia funkcji rodziny zawodowej/ niezawodowej/prowadzenia rodzinnego domu dziecka (załącznik nr 4 do Procedury),
- Kandydat do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej/niezawodowej/ prowadzenia rodzinnego domu dziecka zobowiązany jest do przedłożenia w Organizatorowi zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
- Przy składaniu kompletnego wniosku kandydat do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej/niezawodowej/prowadzenia rodzinnego domu dziecka jest zobowiązany okazać także następujące dokumenty:
- odpis aktu małżeństwa w przypadku osób będących w związku małżeńskim,
- zaświadczenie od lekarza psychiatry o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,
- swój życiorys napisany wg wskazówek określonych w załączniku nr 6 do Procedury,
- zaświadczenie o wysokości dochodów.
- Po zweryfikowaniu czy wniosek jest kompletny oraz dokonaniu wstępnej kwalifikacji wniosku przeprowadzana jest wizyta w środowisku kandydata. W przypadku kandydatów zgłaszających kandydaturę jako małżeństwo, podczas wizyty wymagana jest obecność obojga małżonków.
- Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 w zawiązku z art. 42 ust. 1 pkt 8 ustawy Organizator sprawdza i potwierdza, czy kandydat nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym.
- Organizator może zasięgnąć opinii dotyczących kandydata między innymi od: Policji, ośrodka pomocy społecznej, środowiska lokalnego. W przypadku kandydata sprawującego opiekę nad dziećmi Organizator zwraca się także o informację do szkoły, do której dzieci uczęszczają.
- Zdolność do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem musi być potwierdzona opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym. Kandydat może dostarczyć opinię psychologiczną oraz opinię pedagogiczną uzyskaną we własnym zakresie lub jest kierowany na powyższe badania przez Organizatora (załącznik nr 6 do Procedury).
- Na podstawie oceny spełnienia warunków, o których mowa w art. 42 ust. 1-2 ustawy, Organizator wydaje wstępną pozytywną lub negatywną kwalifikację. Pozytywna wstępna kwalifikacja jest ważna przez okres 2 lat od dnia jej przeprowadzenia (załącznik nr 7 do Procedury).
- Dokument potwierdzający przeprowadzenie wstępnej kwalifikacji jest wydawany pisemnie w postaci papierowej lub elektronicznej. Organizator prowadzi rejestr wydanych wstępnych kwalifikacji kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe/ niezawodowe/ prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
- Po uzyskaniu pozytywnej wstępnej kwalifikacji, na wniosek kandydata (załącznik nr 8 do Procedury) jest on kierowany na szkolenie (załącznik nr 9 do Procedury), o którym mowa w art. 44 ust. 1 ustawy.
- W przypadku gdy wstępna kwalifikacja jest negatywna, w dokumencie potwierdzającym przeprowadzenie tej wstępnej kwalifikacji Organizator szczegółowo uzasadnia przyczyny negatywnej wstępnej kwalifikacji i wskazuje obszary wymagające poprawy, z jednoczesnym pouczeniem strony o przysługującym prawie wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zasadach i w trybie określonych dla aktów lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
- Kandydat ma obowiązek niezwłocznego informowania Organizatora o każdorazowej zmianie sytuacji życiowej dotyczącej spełnienia wymagań zawartych w art. 42 ust. 1-2 ww. ustawy.
- W przypadku, gdy Organizator przeprowadza wstępną kwalifikację kandydata do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej/niezawodowej/prowadzenia rodzinnego domu dziecka, który nie ma miejsca zamieszkania na terenie Miasta Jeleniej Góry, może zasięgnąć opinii organizatora rodzinnej pieczy zastępczej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata co do spełniania warunku, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1. Organizator w celu weryfikacji spełniania przez tego kandydata warunków, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 7, może także wykonywać swoje obowiązki na terenie powiatu miejsca zamieszkania kandydata.
Wszystkie wzory pism, wniosków oraz oświadczeń można pobrać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze, al. Jana Pawła II 7 w Dziale Opieki nad Rodziną i Dzieckiem IV piętro, pokój 413 lub 415